Sklenitev zakonske oziroma partnerske zveze na Japonskem in v Republiki Filipini
Sklenitev zakonske oziroma partnerske zveze na Japonskem in v Republiki Filipini
Državljani Republike Slovenije, ki sklepajo zakonsko ali partnersko zvezo v tujini, potrebujejo potrdilo o tem, da ni zadržkov za sklenitev zveze (potrdilo "nulla osta"), ki ga izda Veleposlaništvo Republike Slovenije v Tokiu.
Za izdajo potrdila je potrebno predložiti:
- Izpolnjeno vlogo za izdajo potrdila (za vlogo zaprosite na Veleposlaništvu Republike Slovenije v Tokiu na elektronski naslov consular.tokyo(at)gov.si).
- Izvirnik potrdila pristojne upravne enote o samskem stanu za oba bodoča zakonca oziroma partnerja, če sta slovenska državljana, oziroma za tistega bodočega zakonca oziroma partnerja, ki je slovenski državljan.
- Izvirni izpisek iz rojstne matične knjige za slovenskega državljana.
- Osebni dokument obeh bodočih zakoncev oziroma partnerjev, iz katerih so razvidni državljanstvo in osebni podatki.
- Če slovenski državljan ni polnoleten, mora predložiti tudi potrdilo Centra za socialno delo, da lahko sklene zakonsko zvezo (predčasna opravilna sposobnost).
Ob oddaji vloge je treba poravnati konzularno takso v jenih. Zaradi mesečne fluktuacije valut se za točni izračun takse obrnite na Veleposlaništvo RS v Tokiu (consular.tokyo(at)gov.si).
Sklenitev zakonske ali partnerske zveze tujca v Republiki Sloveniji
Tujec, ki želi skleniti zakonsko ali partnersko zvezo v Republiki Sloveniji, se mora skupaj s partnerjem prijaviti matičarju upravne enote, na območju katere je kraj, kjer želita skleniti zakonsko ali partnersko zvezo. Ob prijavi navedeta podatke o pričah. Tujec mora predložiti naslednje dokumente, ki ne smejo biti starejši od 6 mesecev (slednje ne velja za potni list):
- Originalni izpisek iz rojstne matične knjige, ki je overjen z apostilo in preveden. Prevod opravi Veleposlaništvo Republike Slovenije v Tokiu.
- Originalno potrdilo o samskem stanu.
- Potrdilo, da ni zadržkov za sklenitev zakonske zveze v tujini (če ga država izdaja),
- Potna listina (ki služi kot dokaz o državljanstvu)
Naknadni vpis sklenitve zakonske oziroma partnerske zveze na Japonskem ali v Republiki Filipini
Po sklenitvi zakonske ali partnerske zveze na Japonskem ali v Republiki Filipini morajo slovenski državljani čim prej urediti naknadni vpis zveze v matični register Republike Slovenije.
V postopku slovenski državljan Veleposlaništvu Republike Slovenije v Tokiu predloži naslednje dokumente:
- Vlogo za naknadni vpis zakonske oziroma partnerske zveze v Matični register Republike Slovenije (za vlogo zaprosite na Veleposlaništvu Republike Slovenije v Tokiu – consular.tokyo @gov.si).
- Originalno potrdilo o sklenjeni zakonski zvezi, ki je overjeno s pečatom Apostille in prevod potrdila. Prevod proti plačilu takse opravi Veleposlaništvo Republike Slovenije v Tokiu.
- Fotokopija potnega lista zakonca, ki je tuji državljan (v kolikor želi zakonec, ki je tuji državljan, prevzeti priimek slovenskega zakonca, mora priimek spremeniti v matični državi in predložiti fotokopijo potne listine z novim priimkom).
- Izjava o izbiri priimka po poroki (za izjavo zaprosite Veleposlaništvo Republike Slovenije v Tokiu – consular.tokyo @gov.si).
- Dovoljenje za kopiranje osebnih dokumentov (dovoljenje pridobite na Veleposlaništvu Republike Slovenije v Tokiu – consular.tokyo @gov.si).
- Predplačano modro kuverto z navedenim vašim naslovom (če prosilec živi na Japonskem), na katerega Veleposlaništvo Republike Slovenije v Tokiu pošlje potrdilo o vpisu zveze v Matični register Republike Slovenije, po tem, ko ga prejme s strani pristojne upravne enote.
V kolikor ste bili predhodno poročeni in razveze še niste vpisali v matični register, morate priložiti tudi tujo sodno odločbo o razvezi, priznano na Okrožnem sodišču v Sloveniji. V kolikor ste ovdovdeli, morate priložiti potrdilo o smrti prejšnjega zakonca, overjeno s pečatom Apostille in opremljeno s prevodom v slovenski jezik.
* * *
Naknadni vpis razveze v Matični register Republike Slovenije
Postopek vpisa razveze, ki se ni zgodila na ozemlju Republike Slovenije, je razdeljen v dve fazi:
A. Priznanje tuje sodne odločbe v Republiki Sloveniji – izvede Okrožno sodišče v Republiki Sloveniji
B. Naknadni vpis razveze v matični register – izvede Upravna enota
A. Priznanje tuje sodne odločbe – izvede Okrožno sodišče v Republiki Sloveniji
Stranka ta del postopka ureja sama. Pristojno sodišče v Republiki Sloveniji stranki v postopku neposredno nudi pomoč in posreduje ustrezne usmeritve o tem, kaj točno je potrebno za posamezen postopek.
Za ta del postopka se sodišči predloži:
1. Predlog za priznanje tuje sodne odločbe, ki se poda na obrazcu, ki ga stranka pridobi pri sodišču.
2. Pravnomočna sodna odločba o razvezi, ki je overjena z žigom Apostille in opremljena s prevodom v slovenski jezik s strani sodnega tolmača. Žig Apostille lahko pridobite pri pooblaščenih notarjih na Japonskem (Seznam notarjev po prefekturah https://www.koshonin.gr.jp/list/tokyo#prefectures (koshonin.gr.jp), ki imajo v zasebnih zadevah pooblastilo Ministrstva za zunanje zadeve Japonske za izdajanje Apostille; sicer pa Apostillo izdaja tudi Ministrstvo za zunanje zadeve Japonske).
Seznam registriranih tolmačev s Republiki Sloveniji je dostopen na naslednji povezavi: https://spvt.mp.gov.si/tolmaci.html.
3. Poravnana sodna taksa, ki se izvede na podlagi plačilnega naloga, ki ga sodišče izda po prejemu predloga za priznanje tuje sodne odločbe, z vsemi navodili za plačilo iz tujine.
Več informacij o postopku je na voljo na spletni strani Okrožnega sodišča v Ljubljani: https://nasodiscu.si/.
Ko je ta del postopka zaključen, je sodišče pripravljeno posredovati odločbo na pristojno Upravno enoto in sicer pod pogojem, če stranka v postopku priznanja tuje sodne odločbe predloži prošnjo za posredovanje odločbe upravni enoti, s podatkom o pristojni upravni enoti in številki zadeve. Prošnjo za posredovanje odločbe napiše stranka sama (univerzalnega obrazca glede tega ni).
Priporočamo, da stranke, ki živijo v tujini, imenujejo pooblaščenca za vročanje v Republiki Sloveniji.
B. Naknadni vpis razveze v matični register – izvede Upravna enota
Ta del postopka se lahko uredi preko Veleposlaništva Republike Slovenije v Tokiu.
Za vpis sta potrebna:
- Priznana tuja sodna odločba s strani organov Republike Slovenije (rezultat postopka pod točko A).
- Zapisnik o spremembi priimka po razvezi (zapisnik), ki se naredi na Veleposlaništvu. Zakonec, ki je ob sklenitvi zakonske zveze spremenil priimek, lahko v 12 mesecih po pravnomočnosti razveze poda izjavo, da želi imeti priimek, ki ga je imel pred sklenitvijo zakonske zveze. Izjavo lahko poda le, če v času trajanja zakonske zveze priimka ni spreminjal z odločbo. Po 12 mesecih od pravnomočne razveze se lahko osebno ime spremeni le z odločbo, ki jo izda upravna enota.
Za vse navedene storitve je treba poravnati konzularno takso v jenih. Za natančni znesek se obrnite na consular.tokyo@gov.si